Postoji osam različitih vrsta medveda širom sveta sa statusom očuvanja. U zavisnosti od vrsta medveda, staništa uključuju Severnu Ameriku, Južnu Ameriku, Evropu, Aziju. Iako obično nisu pretnja ljudima, medvedi su životinje koje mogu biti veoma opasne ako su zaplašene, isprovocirane ili im se neko približava kada su prisutni mladi medvedi (mladunci). Dok se smatraju mesožderom, većina medveda jede biljke kao svoj primarni izvor hrane. Zapravo, samo 10% ishrane grizlija je meso!
Polarni medvedi su u proseku ne samo najveća vrsta medveda, već i najveća kopnena životinja mesoždera na Zemlji! Ne pokušavaj da pobegneš medvedu. Crni medvedi mogu da trče i do 35 milja na sat, što je znatno brže od najbržeg čoveka ikada. Čak i veći grizliji mogu da dostignu brzinu koja dopire 30 milja na sat. Mnogi stručnjaci za medvede veruju da medvedi mogu da mirišu sa udaljenosti do 20 milja.
Medvedi su karakteristični po svojim krznenim telima i jakim kandžama. Neki se penju po drveću, a drugi plivaju. Određene podvrste medveda imaju još karakterističnije oznake oko očiju i na grudima koje ih izdvajaju od ostalih. Razne vrste medveda su se vremenom prilagodile svojim sredinama. Na primer, polarni medvedi su beli da se uklope sa snegom, severnoamerički crni medvedi imaju svestrane navike u ishrani koje uključuju useve kukuruza i kaktuse u zavisnosti od njihove regije boravka.
Svi medvedi imaju akutno čulo mirisa, sluha i vida. Često čuju i namirišu ljude pre nego što vide ljude i pobegnu kao rezultat toga. Medvedi su usamljena stvorenja po prirodi. Međutim, majke i mladunci će putovati zajedno, a medvedi će putovati u paru tokom sezone parenja.