Majmun, generalno, bilo koja od skoro 200 vrsta repovnog primata, sa izuzetkom lemura, tarsiersa i lorisa. Većina majmuna ima kratko, relativno ravno lice, iako su babuni i mandrili zapaženi izuzeci. Većina vrsta živi u tropskim šumama, gde se kreću na sva četiri uda. Svi osim majmuna tropske Centralne i Južne Amerike aktivni su tokom dana, krećući se često u grupama dok tragaju za vegetacijom, ptičjim jajima, manjim životinjama i insektima za jelo. Majmuni su sposobni da sede uspravno, i, samim tim, njihove ruke su oslobođene za mnoge manipulativne zadatke.
Majmuni su pretežno arborealni, skaču sa ruke na ruku na svojim putovanjima među drvećem. Njihove ruke i stopala se koriste za hvatanje, palac i veliki prst koji se odstupa od ostalih. Na zemlji majmuni hodaju celim stopalom dodirujući zemlju ali sa podignutim dlanom. Gotovo nikada ne hodaju na dve noge (dvonošci) i mogu da stoje podignuti samo na kratke periode.
Majmuni imaju veliki mozak i poznati su po svojoj radoznalosti i inteligenciji. Razvoj mozga, u kombinaciji sa oslobađanjem ruku i dobro razvijenim vidom, omogućava im veliki spektar aktivnosti. Većina je dobra u rešavanju složenih problema i učenju iz iskustva.
Majmuni su visoko društvene životinje, a gotovo svi žive u grupama koje čine nekoliko ženki sa mladim i ili jednim mužjakom ili nekoliko mužjaka (kao u savanama babuni i makaki). Obično, ali ne univerzalno, ženke ostaju u grupi u kojoj su rođene i na taj način su usko povezane jedna sa drugom. Mužjaci se pridružuju novim grupama po zrelosti i tako nisu povezani jedni sa drugim. Kao i ljudi i ženske majmuna neguju svoje mlade.