LABUD

Labud je poznat širom sveta po svojoj lepoti, eleganciji i gracioznosti. Labud je rod vodene ptice koji ima sposobnost da pliva i leti neverovatnom brzinom i spretnošću. Ova ptica je takođe veoma inteligentna, posvećena svom partneru, i veoma agresivna u odbrani svojih mladih. Oni su čest prizor u umerenim i hladnijim klimatskim uslovima širom sveta. Engleska reč labud takođe se deli sa Nemačkom i Holanđanskom. Verovatno ima svoje korene u starijoj indoevropska reč swen, što znači zvučati ili pevati.

Crni labud se često navodi kao simbol retkih i neočekivanih događaja zbog činjenice da su ga drevni pisci teoretisali da ne postoji. Pretpostavljalo se da je to tačno sve do posle otkrića crnih labudova u Australiji, koji su zapravo prilično česti u regionu.

Ova ptica je mnogo brža na kopnu nego što možete da pomislite sa brzinama od 30 km/h. U vodi takođe može da postigne brzinu od oko 2,6 km/h veslanjem nogama. Ali ako ispruže krila, onda labudovi mogu da puste vetar da ih nosi mnogo većom brzinom, istovremeno štedeći energiju.

Ove ptice su istaknute u ljudskim mitologijama i umetnostima širom sveta. Neke od najpoznatijih priča uključuju metamorfozu i transformaciju. Grčka legenda tvrdi da se bog Zevs jednom prerušio u labuda. Čuveni balet Čajkovskog labudovog jezera iz 19. veka, koji je izveden iz ruskih i nemačkih narodnih priča, priča je o princezi pretvorenoj u labuda kletvom. I naravno, bajka Hansa Kristijana Andersena Ružno pače govori o patki koja se pretvara u labuda.

Plivajući graciozno kroz vodu, ove ptice su impresivan spektakl čije karakteristike uključuju veliko telo, dug i zakrivljen vrat i velika stopala. Svaka vrsta ima različite obojene perjanice. Običan nemi labud je skoro potpuno prekriven belim perjem osim nekih crnih oznaka na licu. Labud trubača ima belo perje i crni kljun, dok labud tundra i labud imaju mešavinu crnog i žutog na kljunu. Crni labud je potpuno prekriven crnim perjem jarko crvenim kljunom i bledim vrhom.